تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کارشناس امور رسانه :پخش عجولانه ویدیوها، اشتباه بزرگ برخی رسانه های داخلی

  کارشناس امور رسانه بیان داشت: برخی رسانه های داخلی در حادثه منا بسیار غیر حرفه ای عمل کرده و باعث تضیع حقوق افراد زیادی شدند.
  دکتر «سید محمدرضا خوش رو» در نشست "جریان شناسی رسانه ای فاجعه منا" که 20 مهر  توسط مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی بعد از نماز مغرب و عشا در موسسه امام خمینی(ره) برگزار شد گفت: در جریان حادثه منا ایران فرصت یافت تا نفرت خود از آل سعود و نارکارآمدی اداره حرمین شریفین توسط این دولت را نشان دهد.
  وی با بیان اینکه در جریان حادثه منا درگیر سیاست دو گانه ای شدیم اظهار داشت: از دست دادن شماری از هم میهنان و تحت الشعاع قرار گرفتن فریضه حج توسط افراد به ظاهر روشنفکر در فضاهای مجازی، از پیامدهای این حادثه بود.
  کارشناس رسانه با تاکید بر تصویر منفی که از حج در اذهان کودکان نقش بسته، گفت: در حج امسال حوادث متعددی از جمله سقوط جرثقیل، آتش سوزی در دو هتل، باز نشدن درب های قطار درون شهری، افتادن یک پنکه سقفی و در نهایت حادثه ی منا؛ تصویری ناخوشایند از حج در اذهان مردم علی الخصوص کودکان برجا گذاشت که زمان زیادی برای رفع آن زمان لازم است.
  خوش رو سپس به روش کار برخی رسانه های داخلی ایران به این حادثه پرداخت و تصریح کرد: برخورد احساسی و عاطفی و عدم تحلیل درست حادثه و تنها اطلاع رسانی رویداد در روزهای نخست حادثه، پرداخت کاملا ظاهری، کم توجهی به حجاج و خانواده های آنها که با بمباران خبری پیش آمده در شرایط سختی قرار داشتند، از اشتباهات رسانه ملی بود.
  وی افزود: قطب بندی های غیر ضروری همانند بحث شیعه و سنی، تفرقه عرب و عجم، عدم قطب بندی جهان اسلام و عربستان در همان ابتدای ماجرا و تقدس زدایی از حج از دیگر رویدادهای ناخوشایندی بود که از سوی رسانه انجام شد.
  کارشناس امور رسانه با اشاره به عدم امکان برخورد دیپلماتیکی از سوی دولت ایران گفت: تا قبل از صحبت رهبری و بیانات کوبنده ایشان، دولت عربستان حاضر به صادر کردن ویزای نمایندگان ایران نبود.
   
  دکتر سید محمدرضا خوش رو از پخش ویدیوهای دردناک به عنوان اشتباه بزرگ رسانه ایران یاد کرد و اظهار داشت: پخش تصاویر مکرر از حادثه منا و نمایش بدن عزیزان مردم، باعث تضیع حقوق افراد مختلف شد.
  وی سپس به پخش تصاویر دروغین در فضای مجازی و رسانه ملی نسبت به حادثه منا اشاره کرد و گفت: تصاویر رمی جمرات از داخل ماشین، ریزش سقف در مسجد الحرام، گور دسته جمعی، کشته شدن افراد مشهور و حضور شاهزاده سعودی در حج از اشتباهات بزرگی رسانه بود که خدشه بزرگی به اعتبار رسانه ایران وارد کرد.
  این کارشناس رسانه تاکید کرد: در جریان حادثه منا حربه ی "عملیات فریب" با پخش شدن فیلم سریع حضور «محمد بن سلمان» در منا در فضای مجازی و سپس پخش آن از رسانه ملی ایران و پس از مدتی نقض شدن آن اجرا شد تا دیگر کسی به سخنان ایران در مورد حادثه منا اهمیت ندهد.
  خوش رو با اشاره به یک دست بودن تمام روزنامه های کشور در انتشار اخبار حادثه منا در روز شنبه گفت: تیتر ابتدای تمام روزنامه ها نشان دهنده ی عمق فاجعه و هم دردی با مصیب دیدگان بود ولی سه روزنامه کیهان، شرق و جوان در صفحه ابتدایی خود عکس بسیار دردناکی از این حادثه منتشر کرده بودند که این امر کاری غیر حرفه ای است.
  وی به اتفاقات مشابه این رویداد در کشورهای دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: رسانه های سایر کشورها در انعکاس اخبار رویدادهایی که به صورت اتفاقی رخ داده و کشته های زیادی برجای گذاشته، به صورت حرفه ای برخورد کرده و در هیچ کدام جنازه ای نشان داده نمی شد.
  این کارشناس رسانه در ادامه بیان داشت: دولت امریکا در نمایش حادثه یازده سپتامبر تنها به انعکاس تصاویری از غمگین بودن فضای کشور و دولتمردان و تلاش برای نجات دادن حادثه دیدگان بسنده کرده است.
  دکتر محمدرضا خوش رو در پایان اظهار داشت: دولت امریکا چنان از این حربه ی تبلیغاتی استفاده کرد که توانست بدون هیچ شکایتی به افغانستان حمله کند اما در حادثه منا تنها تلاش بر این بود که جنازه هایی با وضعیتی وخیم تر نشان داده شود.

  این مطلب تا کنون 73 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 24 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : رسانه ,حادثه ,کارشناس ,دولت ,جریان ,نشان ,اظهار داشت ,امور رسانه ,کارشناس رسانه ,جریان حادثه ,کارشناس امور ,
  کارشناس امور رسانه :پخش عجولانه ویدیوها، اشتباه بزرگ برخی رسانه های داخلی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :148892
 • بازدید امروز :49207
 • بازدید داخلی :2159
 • کاربران حاضر :50
 • رباتهای جستجوگر:709
 • همه حاضرین :759

تگ های برتر